Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

6 powodów dlaczego królik gryzie i jak ich unikać

2021-05-06
6 powodów dlaczego królik gryzie i jak ich unikać

Króliki niezależnie czy miniaturki, karzełki czy hodowlańce to niesamowicie łagodne i spokojne zwierzaki. Nie oznacza to jednak, że nie posiadają "własnego zdania", którym zaskoczą niejednego człowieka. Choć nieczęsto to zdarza się nawet u nas, że uszaki ku naszemu zdziwieniu postanowią pokazać intensywnie, że coś im się nie podoba i oprócz tego, że solidnie natupać to i złapać ząbkami. Choć Królisiewiczowi to się jeszcze nie zdarzyło to Duch już dobre parę razy podpadł. Podpowiem więc kiedy zwrócić baczniejszą uwagę na zachowanie królika, czego się wystrzegać, kiedy zostawić królika w spokoju aby zwyczajnie nie oberwać ;-)

1. Królik nie wykastrowane/nie wysterylizowane a szczególnie samice królików są silnie terytorialne ale terytorialność zwykle ogranicza się do powierzchni klatki - jeżeli więc przystępujecie do sprzątania/wyciągania królika z jego strefy komfortu i bezpieczeństwa a widzicie, że odskoczył, tupie lub ucieka - lepiej sobie odpuśccie lub zwabcie go smakołykami do transportera na czas porządków jeżeli chcecie uniknąć kłopotów. 

2. Podczas łączenia królików gdy ustalają one hierarchię w stadzie i są podekscytowane, lepiej nie wpychać się między nie - w ferworze ustalania hierarchii mogą przez pomyłkę ugryźć właściciela. Jeżeli jednak musisz je rozdzielić użyj rękawić lub ręcznika/kocyka dla własnego bezpieczeństwa.

3. Królik nawet taki najsłodszy jak mój Królisiewicz może popełnić zwykły błąd i przez pomyłkę ugryźć - jeżeli przed zabawą z królikiem jedliście jego ulubione owoce/warzywa - nie zapominajcie umyć rąk! 

4. Ból to taki specjalny moment kiedy należy wykazać się wyrozumiałością - królik cierpiący, wystraszony może ugryźć - jeżeli widzicie, że królik cierpi, ma uszkodzoną kończynę, leci mu krew lub ma duże wzdęcie i nie daje się dotknąć - podnieście go przez ręcznik/kocyk. 

5. Hormony - jak wielu z Was wie a jeżeli nie to właśnie dzielę się wiedzą - króliki należy kastrować - u ciele każdego królika podczas dojżewania oraz w dorosłości szaleje burza hormonów, która przeszkadza mu w finkcjonowaniu jako członka rodziny. Pamiętajcie więc, że kastracja to w przypadku królików konieczność. 

6. Zła dietą oraz problemy z uzębieniem - niestety dość często króliki mają problemy z uzębieniem, zdarza się wtedy, że podgryzają lub gryzą chcąc zasygnalizować problem z pobieraniem pokarmu lub bólem. Może do takiego stanu doprowadzić zła dieta i brak gryzaczków, gałązek, korzeni oraz siana ale może tak się zdarzyć niezależnie od najwyższego poziomu zaopiekowania. Weterynarz specjalista zaradzi takim kłopotom- w razie wątpliwości śmiało zwróć się o pomoc i przegląd ząbków. Nasz Duch rónież miał jednorazową korekcję uzębienia i bardzo nam to pomogło!

Poza powyższymi sytuacjami jeżeli cokolwiek Was niepokoi w zachowaniu Waszego królika nie wahajcie się zgłosić o pomoc i konsultacje weterynarza specjalisty- konsultacja na pewno nie zaszkodzi a w razie potrzeby szybko i skutecznie pomoże! 

 

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel