Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy królik potrzebuje towarzystwa innego królika?

2023-01-04

Króliki to zwierzęta silnie stadne. Co w praktyce dla nas opiekunów oznacza, że każdy królik na prawdę skorzysta na dzieleniu mieszania z innym królikiem. Króliki mają między sobą na prawdę mnóstwo interakcji i uwielbiają spędzać czas razem. Króliki są w stanie funkcjonować samotnie ale wówczas komfort ich życia spada. Z czasem mogą zrobić się osowiałe. 

Często otrzymuje zapytania czy możliwe jest dołączenie nowego króliczka do królika, który jest już starszy i żył wiele lat samotnie. Odpowiedź jest twoerdząca. Nigdy nie jest za późno aby poprawić komfort życia naszych uszatych podopiecznych. Uczciwie należy jednak zaznaczyć, że nie każde łączenie przebiegnie bezproblemowo ale zdecydowana większość tak. Jeżeli śledzicie temat w internecie i macie wrażenie, że spotkaliście mnóstwo postów z prośbami o pomoc w problemowym łączeniu a niewiele lub nic o tym, że po prostu króliki natychmiast się zaprzyjażniły to macie rację. Ale wynika to wyłącznie z tego, że osoby, które nie mają kłopotu nie potrzebują porady i nie mają potrzeby o tym pisać a te, które mają piszą posty. Także niech ta tendencja Was nie powstrzymuje - problemowe łączenie to na prawdę niewielki maggines a królik z towarzyszem to naprawdę ogromnie szczęśliwszy maluch niż w samotności!

Warto dodać przy okazji tego wpisu, że aby łączenie się udało i było bezpieczne to zawsze łączymy osobniki tej samej płci, optymalnie w podobnym wieku. Łączone króliki zawsze też muszą być wykastrowane/wysterylizowane. 

Jeżeli macie problemy lub pytania w tym temacie piszcie śmiało, chętnie pomogę :)

 

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel